..praca na etacie+self employed

Temat na forum 'Hydepark' rozpoczęty przez yeuop, Październik 19, 2018.

1. yeuop

yeuop Beztroski Posiadacz

Browary:
    257
    Miasto:
    Bristol
    Motocykl:
    fioletowy pożeracz przestrzeni
    Pytanie trywialne, ale nie znam odpowiedzi.
    Może ktoś już przerabial i będzie w stanie szepnąć jakas podpowiedz.

Mam normalna prace na etacie (45h tygodniowo), ale nudzi mnie już od dawna i szukam czegos innego. Kokosow tez nie zarabiam. I pytanie: jak to wygląda z podatkami i wszystkim, gdybym chciał mieć dodatkowa prace jako self employed?

Mysle o zostaniu kurierem typu deliveroo i zachowaniu swojej pracy na etacie. A jak mi się odechce pracy na etacie, to rzucic to w cholerę. Swoja droga - pracowal ktoś w deliveroo czy innym uber eats? Chetnie posłucham opowieści....

Czy w tym przypadku najlepiej znaleźć ksiegowa, która się wszystkim zajmie?

(żeby innym oszczedzic klepania po klawiaturze - ja i tak co roku robie tysiące kilometrow rowerem, wiec mnie tam byle co nie przeraza :) )

Dzieki i pozdro

2. Adriansuzuki

Adriansuzuki Beztroski Posiadacz

Browary:
    109
    Miasto:
    Birmingham
    Motocykl:
    Kawasaki Vulcan S 2017 ABS
    Temat rzeka. Po krótce, rejestrójesz sie jako self employed na stronce hmrc i pod koniec roku (grudzien) wypełniasz self assessment na stronce hmrc(beda ci wysylac maile step-by-step co i kiedy masz zrobic) i placisz podatek obliczony z tego co zarobiles + NI class 2 i class 4(to w zaleznosci ile zarobisz) Self emp. sumuje sie wraz z zarobkami z pracy takze popatrz w necie czy jak wyciagniesz 10k na boku czy ci bedzie sie to opłacać.

3. Buszek

Buszek Szalony Wulkanizator

Browary:
    1154
    Miasto:
    Kirkcaldy
    Motocykl:
    Triumph speed four
    Opłacać się będzie zawsze bo co zarobi nawet jak od tego podatek odprowadzi to zarobi, jak nic nie zrobi to nie będzie miał tych pieniędzy.. u mnie są kierowcy co jeżdżą autobusem a jeszcze dorabiają w uberze i są to ludzie co robią po 40k plus uber wiec napewno przekraczają wyższy podatek a jednak im się opłaca. Rozliczasz się na koniec roku, bierzesz księgowa pomaga ci tak ogarnąć koszty żebyś jak najmniej zapłacił podatku i hej ;)

4. CezaaR

CezaaR ©zeski ma®yna®z

Browary:
    1886
    Miasto:
    Dziupla w Br☆3
    Motocykl:
    Padlnia. Bestia, Zabka
    Jak zarabiasz 40k plus np na self employed zarobisz przypuśćmy 15k
    Sumujesz to 55k minus kwota wolna od podatku.
    Jak masz duże rozchody np... Narzędzia materiały do pracy możesz odliczyć komputerowe graty. Internet. Tel. Biuro. Ito

5. szuunaj

szuunaj Beztroski Posiadacz

Browary:
    118
    Miasto:
    swindon
    Motocykl:
    fazer600,R1200GS
    Panowie a gdziekolwiek Zycie w tym wszystkim, zarabiacie po 40+ i jeszcze dni wolnej na boku dorabiac żebyście później zdążyli wydać tą jadę zanim was w urne wsadza

krytek, piwko78 i basior lubiąto.
  6. Buszek

Browary:
    1154
    Miasto:
    Kirkcaldy
    Motocykl:
    Triumph speed four
    Myśle ze musisz wziąć pod uwagę ze np ktoś jest młody tak jak ja i np ciśnie teraz 2-3lata żeby odłożyć kupić dom a później mieć wyj...ane i się nie martwić ze będę wynajmować do końca życia ;)

Teraz kupno domu to nie taka bajka jak kiedyś ze ktoś kto ma mortgage z przed 15lat spłaca 80k za 3-4bed. W mojej okolicy znaleźć 2bed za 250k to rarytas

7. Rob

Rob Szalony Wulkanizator

Browary:
    1422
    Miasto:
    Bedford
    Motocykl:
    Ktm 1190r
    Mozecie mnie poprawic bo moge sie mylic ale - opisujecie sytuacje innych self employed ktorzy pracuja dla kilku firm. A on sie pyta o dodatkowa prace jako self majac kontrakt. I z tego co wiem (moge sie mylic) to bedzie podwujnie opodatkowany. Oddadza mu podatek jak sie rozliczy pod koniec roku ale opodatkuja go podwujnie. Poza tym odchodzi mu odliczenie pierwszych 10,5k bezpodatku bo juz jest zatrudniony i opodatkowany. Czyli w duzej mierze self employed jako dodatkowa robota bedzie mniej zyskowna.
    Oczywiscie moge sie mylic. Nigdy nie ogarnialem i kontraktu i self. Zawsze bylo albo jedno albo drugie

Sent from my iPhone using Tapatalk

8. yeuop

yeuop Beztroski Posiadacz

Browary:
    257
    Miasto:
    Bristol
    Motocykl:
    fioletowy pożeracz przestrzeni
    szuunaj: do 40+ to mi brakuje jakiś 20+ :D
    ale generalnie się zgadzam

Rob: wlasnie slyszalem cos podobnego, szukałem potwierdzenia tych informacji

szuunaj lubi to.
  9. Buszek

Browary:
    1154
    Miasto:
    Kirkcaldy
    Motocykl:
    Triumph speed four
    Pracujesz jako employed i self. Od pracodawcy dostajesz w kwietniu rozliczenie podatkowe z którym idziesz do księgowej i dajesz jej to razem z zarobkami i wydatkami za self. Ona oblicza ile wisisz podatku i Ni i masz czas do opłacenia tego do października albo stycznia.

To tak po krotce a tu masz więcej:
    https://www.employedandselfemployed.co.uk/

10. Rob

Rob Szalony Wulkanizator

Browary:
    1422
    Miasto:
    Bedford
    Motocykl:
    Ktm 1190r
    Ale musi poinformowac ravenue ze ma dodatkowa prace. I beda sciagac wyzszy tax z tej zakontraktowanej. Zmienia mu tax code. Podatek oddadza (jesli) dopiero jak sie rozliczy z obu. Zaznaczam nie jestem pewnien na 100% bo juz w tym nie siedze.

Sent from my iPhone using Tapatalk

11. CezaaR

CezaaR ©zeski ma®yna®z

Browary:
    1886
    Miasto:
    Dziupla w Br☆3
    Motocykl:
    Padlnia. Bestia, Zabka
    Ja tak miałem kilka lat i bez problemu
    Niwelowalem wpłaty na konto itp
    Podatek płacić musiałem itp extra

12. Adi86

Adi86 Kierowca Kosiarki

Browary:
    26
    Miasto:
    SW Walia
    Motocykl:
    Yamaha YZF600
    Nie miałem okazji być w takiej sytuacji, ale miałem kiedyś dwie roboty. No i było zamieszanie z procentem podatku na poczatku. Wiadomo że podatek bedzie. A kwota wolna jest jedna. Więc co ponad to bedzie zarobione w obu pracach to do rozliczenia.
    W kwestii samozatrudnienia wszystko ogarniasz sam bo chyba dostaniesz pełna kasę za swoje usługi i ty odpowiadasz za rozliczenie. Ale jak ktos wspomniał masz pole do popisu z ''wydatkami'' - temat rzeka.
    Bo możesz zatrzymywać paragony za rzeczy które niekoniecznie, ale pośrednio wiążą sie z tematyka działalności ( znam ludzi co kombinuja i jakos im przechodzą takie rzeczy. Ale jak to mówią małymi garściami brać... ) np. za jedzonko i zdać je normalnie. Jak ktoś się spyta to : potrzebujesz duzo energi by pedałować na rowerze :) Nie wiem jaki jest limit wydatków ale da sie naskrobać pewnie kilka funa
    Jak znajdziesz dobrego/dobrą ksiegową to mogą ci podsunąć pomysły . Sporo ogłasza się na grupie dla kierowców HGV uk na fejsie. Zakładam że oni bedą wiedziec jak do tego podejść . I myśle ze rozliczenie roczne bedzie w granicach 100-200 . Miesięcznie biora od ok. 50 wzwyż więc nie powinno byc tak źle.
    A skoro masz chęci i coś z tego bedzie to czemu nie. Jak bedzie źle to odpuścisz i tyle.

13. Buszek

Browary:
    1154
    Miasto:
    Kirkcaldy
    Motocykl:
    Triumph speed four
    Tak tak musi zgłosić do revenue ze ma ekstra prace self employed, mogą mu dać inny tax code ale nie musza w pierwszym roku. Podatek mu oddadzą jeśli mniej wyjdzie na rozliczeniu ze musiał zapłacić. Ja np miałem raz nadpłatę a raz na rozliczeniu musiałem wyskoczyć z £900

14. Arnie

Arnie Szaman

Browary:
    411
    Pracowalem tak i nie trzeba nic zglaszac aktualnemu pracodwacy. Aktualnemu musisz zglosic jak masz druga prace na etat i wtedy ci daja dwa rozne tax codes dla kazdego pracodowacy.

W przypadku employed, pracujesz, na koniec roku (kwiecien, a nie grudzien) dostajesz p60.

W przypadku self employed, musisz zglosic do hmrc ze zaczales, zarbiasz caly rok i na koniec roku w kwietniu podliczasz ile se zarobiles. Podliczsz tez swoje koszta zwiazane z biznesem, nie trzeba do tego ksiegowej na stronie hmrc jest opisane i jak masz proste koszta, dorabiasz jako na przyklad stolarz, to mozesz smialo odliczyc wszytko z tym zwiazane tj. materialy budowlane, ciuchy itp.

Na przykladzie:

Etat - 30k
    Self Employed - 15k
    Wydaki SE - 7k

Na koniec roku robisz tax return, i w przypadku prostych rozliczen, brak jakisch assets, company cars itp mozna wszystkie wydatki wpisac w jednej lini jako suma calkowita.

Wpisujesz w HMRC 30k + 15k. HMRC odejmie ci 7K wydatkow ktore tez wrzucasz w rozliczeniu.
    Na etacie zaplaciles juz podatek za te 30k, w ktorych byla uwzgledniona twoja kwota wolna od podatku, za 8k (po podjeciu kosztow od 15k) placisz 20% podatku i tam ewnetualnie jakies NI contributions jak trzeba ale jak masz etat to juz chyba nie kasuje cie drugi raz, nie pamietam dokladnie juz.

Tak czy siak online samemu to zrobisz, nie trzeba ksieowej i nie ma zadnego podwojnego opodatkowania. I HMRC wyswietli ci dokladnie ile masz zaplacic.

Mi rozliczenie zajmuje z 5 min ale nie czytam tabelek bo juz pamietam co gdzie i jak, zey palcic 100 funa za takie cos dla ksiegowej to przesada.

Ksiegowa sie przyda na bank jak masz VAT, firmowe auta, jakies dobra kupione ktore maja wieksza wartosc itp.

CezaaR i Rob lubią to.
  15. Buszek

Browary:
    1154
    Miasto:
    Kirkcaldy
    Motocykl:
    Triumph speed four
    Matthew moja praca nie jest fizycznie męcząca, ogarniam nawet ostatnio sen a jak robię ekstra dni to biorę zmiany środkowe które maja zazwyczaj 2-3h przerwę ;) jakbym miał robić na budowie czy przed kompem gdzie zdrowie dużo dostaje to jasne ze patrzył bym inaczej :p

16. piasek

piasek Kat Komarków

Browary:
    978
    Miasto:
    Addlestone
    Motocykl:
    Yamaha Tenere XT660Z
    Odswieze kotleta.

Pracuje teraz na busach, ale ze wzgledu na stan zdrowia chcialbym zmienic prace.

Tyle ze jezdzac 7 lat wyrobilem sobie staz i jestem na najwyzszej stawce i nie chce tego stracic idac do innej pracy jako self employed.

Plan jest taki ze sciemnie w autobusach ze musze sie opiekowac jakims czlonkiem rodziny ale nie chcialbym zrezygnowac z pracy i poprosze o zmniejszenie etatu do jednego dnia w tygodniu. Inaczej na to nie pojda, a nawet jak sciemnie to nie mam pewnosci ze sie uda.

W drugiej pracy jest plan pracowac 4 dni w tygodniu jako self employed.

Czas na pytanie do Was:

Zalozenie wlasnej firmy, rozumiem ze wszystko robie online, pytanie jakie sa roznice? Self employed, limited company itd?
    Praca bedzie w ochronie, potrzebuje jakies ubezpieczenie dodatkowe?

Ile podatku trzeba bedzie zaplacic, poprostu 20% od wszystkiego ponad kwote wolna od podatku po odjeciu kosztow?

Co mozna odliczyc, wiem ze kiedys ludzie nawet jakas czesc mortgage odliczali bobjakis procent pomieszczenia byl jako biuro. Paliwo, ubrania, zarcie, co jeszcze?

Duzo NI trzeba placic?

Czy w autobusach dowiedza sie poprzez hmrc ze mam inna prace?

Pewnie jeszcze cos mi sie przypomni to bede dalej pytal.

Wiem wiem, na stronach internetowych mozna wszystko znalezc ale wolalbym od kogos z doswiadczenia zeby mi powiedzial jak to wyglada.

17. Rob

Rob Szalony Wulkanizator

Browary:
    1422
    Miasto:
    Bedford
    Motocykl:
    Ktm 1190r
    Podpowiem niewiele bo juz nie jestem na ltd od paru lat. ale na ltd musisz miec ksiegowego (koszt pewnie ok£50pm) jest tez roznica czy ltd, czy ltd vatowskie. Self employed rozliczasz sie sam (ze tak powiem z zeszytu).

18. szuunaj

Browary:
    118
    Miasto:
    swindon
    Motocykl:
    fazer600,R1200GS
    W autobusach chyba się dowiedzą bo inny tax code będziesz miał i na tej podstawie pracodawca (autobusy) będzie Ci naliczal podatek,
    Też tak kiedyś chciałem zrobić, chyba że coś się zmieniło w tej materii

19. piasek

piasek Kat Komarków

Browary:
    978
    Miasto:
    Addlestone
    Motocykl:
    Yamaha Tenere XT660Z
    Ale rozumiem ze dopiero po kolejnym kwietniu sie dowie?

20. szuunaj

Browary:
    118
    Miasto:
    swindon
    Motocykl:
    fazer600,R1200GS
    Na drugim etacie byłoby tak, ale na self może być tak że dopiero w kwietniu, ale ręki nie dam sobie uciąć

Poleć forum

• O nas

PolishBikers.com jest internetowym forum skupiającym Polskich Motocyklistów w Wielkiej Brytanii. Istniejemy od 2008 roku i dbamy o to aby nasza strona była przydatnym narzędziem dla motocyklistów do komunikacji, organizowania wyjazdów/zlotów, dzielenia się wiedza na temat zagadnień motocyklowych oraz miejscem do szukania cennych i zarazem przydatnych informacji.
  • Kontakt z Nami

• Postaw nam browara!

Administracja ciężko pracuje nad utrzymaniem strony w jak najlepszej formie. Jeżeli doceniasz to co tutaj robimy dla was,możesz postawić nam browara! Dziękujemy i bardzo doceniamy wszystkie dotacje!